Muazzam hareket: Deadlift İşte Deadlift Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muazzam hareket: Deadlift  İşte Deadlift Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deadlift spor salonlarında yapabileceğiniz en önemli egzersizlerden birisi. diğer hareketler de için aynı şeyi söyleyebiliriz ancak deadlift'in yeri sağlam sporcular için yeri oldukça ayrı bir hareket. Ama Deadlift’in yeri başka. Ancak ülkemizde deadlift'e yeterince önem veriyor muyuz burası tartışılır işte sizler için deadlift hakkında bilmeniz gerekenlere değindik


1) Daha Kuvvetli Sırt ve Gövde İçin Deadlift

Deadlift, beli ve bütün sırt bölgesini güçlendirmek için vazgeçilmez bir egzersizdir ve böylece daha sağlam bir gövdeye sahip olmanızı sağlayıp sizi bel ağrısından korur.
ancak deadlift'e başlamadan önce bel bölgenizi oldukça iyi ısındırmanız gerekmektedir böylece olası sakatlıkların önüne geçmiş olursunuz yeterince ısınılarak yapılan deadlift sizi her türlü bel ve sırt rahatsızlıklarında da korur
2) Deadlift Yaparak Yağ Kaybedersiniz

Aşağıdaki nedenlerden dolayı deadlift kilo vermek için muhteşem bir egzersizdir:

* Deadlift vücudunuzdaki hemen hemen her kas grubunu çalıştırır. Yani yüksek hacimli bir deadlift çalışması inanılmaz oranda kalori yakar. Ve Deadlift hareketinde çalışan temel kaslar kalça, hamstring ve quadlar gibi en büyük kaslardır. Deadlift aynı zamanda baldırları, trapları, sırtı ve beldeki tüm kasları da çalıştırır.

* Bir kaldırışta bu kadar çok kası çalıştırarak, vücudunuzun çalışma-sonrasındaki periyotta kullandığı oksijeni arttırabilirsiniz. Bu oksijen artışı metabolizmanızı hızlandırır ve dinlenirken daha çok kalori yakmanızı sağlar.


 
* Deadlifti yüksek hacimli bir çalışmaya az dinlenme oranıyla eklemek çok yüksek laktat üretir ve laktat üretimi sonucunda HGH (Büyüme Hormonu) ortaya çıkar. Bu hormonun temel etkisi kas yapmayı ve yağ erimesini kolaylaştırmaktır.

3) Deadlift = Kuvvet

deadlift yapanlara baktığımızda özellikle kavrama güçleri ve bilek kasları oldukça gelişmiştir bunun yanı sıra deadlift yaparak vücudunuzun birçok kısmını çalıştırabilirsiniz. Bu da kavrama gücümüzü arttırarak daha da kuvvetli olmamızı sağlar.
 4) Daha İyi Bir Fizik ve Daha Fazla Kas İçin Deadlift

Deadliftin en iyi yanlarından biri, maksimum kuvvetinizi arttırmanın yanında kas kütlesi yapmanız için de aynı derecede uygun bir hareket olması.

Öncelikle, Deadlift maksimum ağırlıkta yapması en kolay egzersizlerden birisi. Maksimum ağırlık en yüksek eşikteki motor üniteleri kullanıyor ve Deadlift’i yapmak Squat’a göre daha kolay olduğu için daha fazla hipertrofiye yol açıyor. Ayrıca Deadlift yapmak için spottera ihtiyacınız yok.

İkincisi, kas yapmak için, maksimum ağırlık kaldırması yapmanız gerekir çünkü bunlar uydu hücreleri aktive eder. Bir insanın ne kadar uydu hücresi varsa hipertrofi ve kuvvet kazanımı o kadar çok olacaktır. Ve ağır çalışmak uydu hücrelerini arttırıyor.

Üçüncüsü, Squat’ın aksine “failure” çalışırken çok daha özgür olursunuz. Failure çalışmak, antrenman sonrası anabolik kas sinyalini aktive eder.

Belin çalıştığı her egzersiz gibi, Deadlift’te de en iyi formu korumalısınız. Eğer ağırlık çok fazla gelirse, Squat’ın aksine, sadece barı bırakarak kolaylıkla ağırlıktan kurtulabilirsiniz.

5) Daha da sağlam Karın kasları için deadlift

Deadlift karın kaslarınızı geliştiren en iyi hareketlerden biridir çünkü gövdedeki tüm kasları çalıştırır ve buna Adonis kası dediğimiz Rectus Abdominis, iç ve dış obliqueler de dahil.

Unutmamalısınız ki Deadlift karın kaslarınızı geliştirse de, karnınızın etrafında yağ tabakasının olması karın kaslarınının görünmesinin önüne geçecektir. bunun için de sık sık diyet yapmalı ve deadlift gibi karın bölgesini çalıştıran hareketlere yoğunluk vermelisiniz.